اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلی آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَهِ وَفی کُلِّ ساعَهٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّی تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً.
     
   • نوسازی شهری در تولوز

    تولوز، شهری در جنوب غربی فرانسه بر ساحل رود گارون و یکی از مراکز صنایع پیشرفته اروپا است. این شهر در حد فاصل دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس قرار گرفته است. فاصلعه این شهر تا پاریس 730 کیلومتر است. تولوز، چهارمین شهر بزرگ فرانسه می باشد.
    در چند دهه گذشته، تولوز از خود نماد شهری فعال را به نمایش گذاشته است. چنین رشد و پیشرفتی همواره در تعامل و همگونی با زندگی ساکنین بوده است.
    این شهر میراث فرهنگی گذشته و حال خود را که دوستداران فراوان دارد، پاس می دارد. شهر تولوز گنجینه ای از میراث فرهنگی بی بدیل را در خود حفظ می کند. از جمله موزه ها، سالن های نمایش و تئاترهای گوناگون. گروه معماری A.B.A با همکاری گروه Cot طرحی را به منظور نوسازی بخشی از منطقه مسکونی تولوز ارائه داده است. این مجموعه مسکونی، متا-بلوک نام دارد. در طراحی متا-بلوک به بعد اجتماعی توجه ویژه ای شده است.

     

     

         توجه به رفاه فیزیکی و روانی ساکنان، برای یک نوسازی شهری مطلوب، امری اساسی است. نوسازی شهری می تواند هم رفاه مجدد ساکنان اصیل یک محله را بعد از تغییرات فراهم سازد و هم می تواند موجب جابجایی آن ها به سایر نقاط شهر شود. این گروه همچنین در طرح خود به مسئله اعیان سازی و بازخوردهای آن نیز توجه داشته اند. اعیان سازی، تغییر و تحول در محدوده ای از شهر است که با نقل مکان ساکنین آن به محلات دیگر همراه می باشد.

     

    این تغییرات اغلب منجر به دگرگونی فرهنگ و هویت محله ای می شود. اعیان سازی می تواند در اثر اقدامات سرمایه گذاری توسط دولت یا گروه های محلی در بافت های فرسوده شهری روی دهد.

     

    این اقدامات افزایش قیمت املاک و به تبع آن افزایش درآمد دولت ناشی از افزایش مالیات ها را در پی دارد. در عین حال، ابعاد مثبتی نیز برای ساکنین محله وجود دارد که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد: با افزایش تعداد ساکنان، میزان تبادلات اقتصادی در محله افزایش می یابد. این امر موجب رشد فعالیت های اقتصادی و شکل گیری فعالیت های اقتصادی جدید و به تبع آن اشتغالزایی برای ساکنان محله می شود.
    وقتی که در محله ای فرآیند اعیان سازی به وقوع می پیوندد، تعداد واحدهای خالی از سکنه به شدت کاهش می یابد. زیرا تقاضا برای مسکن بیشتر می شود. با توجه به موارد فوق، متابلوک می تواند به عنوان یک جهش معاصر در یک بافت سنتی عمل کند.     

    منبع: سایت خبری تحلیلی معماری نیوز

    تعداد بازدید :1227
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی: