اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلی آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَهِ وَفی کُلِّ ساعَهٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّی تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً.
     
   • بررسی تجارب احیای بافت های قدیم و فرسوده در شهر «سان» و «نین جو» چین

    شهر مانند یک موجود زنده در هر دوره و زمانی در حال نو شدن و تغییر کالبدی می باشد، هم چنین در طول عمر خود فراز و نشیب های بسیاری تجربه کرده است. زمانی دوران طلایی و زمانی هم دوران رکود خود را پشت سر گذاشته است. با تغییر هر حکومت و پیشرفت در فناوری، در کالبد و بافت شهر تغییراتی صورت گرفت.

     

     

    شهر سان چین

    شهر سان قبلأ پایتخت 12 سلسله بوده _ خصوصأ سلسله قدرتمند تانگ دیناستی. این شهر هم اکنون نزدیک دو میلیون جمعیت دارد و به سمت تغییرات سریع پیش می رود.

    خانه های سنتی قدیمی حیاط دار تخریب شده اند که نشان دهنده رشد بالای نوسازی است، علت این امر شاید به خاطر آن باشد که چین دارای بالاترین رشد اقتصادی است. از سال 1997 دانشگاه نروژی علم و فناوری کار بر روی پروژه ی منطقه قلعه ی درام سان را شروع کرد. این پروژه، به وسیله ی شرکت نروژی توسعه کمک مالی و به وسیله ی شهرداری سان اجرا شد.

    اهداف نوسازی در شهر سان

    هدف از نوسازی در این شهر در کل عبارت است از: استفاده از مشارکت مردمی در توسعه ی پایدار از منظر اجتماعی، فرهنگی و اکولوژیکی . هدف دیگر از این پروژه، هدایت و آموزش نیروی حرفه ای دانشکده معماری و برنامه ریزی برای دانشجویان است. در واقع این طرح یک فرصت واحد برای کار با این دو است. همچنین، باستان شناسان اجتماعی و متخصصان آب و زهکشی در یک گروه کاری با معماران دائمأ در حال کسب تجربه از یکدیگر می باشد.

    حفاظت و نوسازی

    در محدوده ی قلعه باستانی در مرکز تاریخی شهر سان، مسلمانان چینی یا مردم هوی زندگی می کنند. آنها در خانه های سنتی حیاط دار باریک که اکثرشان 80 متر طول دارند، ساکن هستند. و اغلب فقط 10 متر عرض دارند با دیوارهای بلندی که خانه ها را کاملأ محصور می کنند، در داخل، اتاق ها در مقابل این دیوارها که چندین حیاط ایجاد می کنند، ساخته شده اند.

    خانه ها بیشتر تک خانواری هستند. ساختمان های حیاط دار پناهگاه پنج نسل (یعنی 70 تا 80 نفر) می باشند. در نتیجه حیاط ها به تدریج بسته شدند و اتاق ها برای تعداد بیشتر خانوار اصلاح شده اند. امروز بیشتر خانه ها به یک آب مشترک دسترسی دارند، ولی ساکنان آنها بیشتر به آب لوله کشی و همچنین به داشتن یک سیستم فاضلاب تمایل دارند. خصوصأ مشاهده می شود که افراد جوان به بلوک های آپارتمانی مدرن مهاجرت می کنند – اگر چه اغلب تمایل به ادامه زندگی در بافت قدیم دارند.

     

    پروژه نوسازی شهری شامل چندین سیاست و اقدام می باشد:

    1- بهبود استانداردهای زندگی ساکنان از طریق خانه های جدید، 2- حفاظت از میراث تاریخی از طریق بازسازی چهار ساختمان حیاط دار و 3- دستور برای کار با طرح های خیابانی و راه حل هایی برای آب و فاضلاب. مشکلات در این طرح ایجاد ساختمان های سازگار با محیط طبیعی منطقه و با فرهنگ آنها و همچنین ضعف اقتصادی مردم ساکن در بافت می باشد.

     

     

     

    مشکلات و اقدامات طرح های اجرا شده در چین
    چین
    نین جو
    مشکل دسترسی به آب آشامیدنی،
    کمبود خدمات عمومی،
    تنگی معابر و دسترسی به
    خدمات عمومی
    رونق اقتصادی،
    حفاظت بناهای تاریخی، جذب گردشگر
    حفاظت بناهای ارزشمند و بهسازی آنها و مشارکت مردم
    برنامه ریزی معطوف به حفاظت، بازتولید کارکردی سازگار، حفاظت بافت شهری
    سان
    نداشتن آب لوله کشی و سیستم زه کشی، ساختمان های سازگار با محیط طبیعی منطقه و با فرهنگ آنها و همچنین ضعف اقتصادی مردم ساکن
    رونق اقتصادی،
    حفاظت بناهای
    تاریخی
    بهبود استانداردادهای زندگی ساکنان از طریق خانه های جدید، حفاظت از میراث تاریخی از طریق بازسازی چهار ساختمان حیاط دار،
    دستور برای کار با طرح های خیابانی و راه حل هایی برای آب و فاضلاب

     

    بررسی تجارب جهان و ایران در امر مداخله، نشان دهنده ی این مطلب است که این بافت با توجه به موقعیت و قدمت آن در هر شهر دارای ارزش زیادی می باشد، همین اهمیت، توجه دولت ها برای احیای آن را برانگیخته است. اولین تجربه دخالت در بافت قدیم در کشورهای اروپایی صورت گرفت؛ بعد از آن طرح های زیادی در بافت های قدیمی برای احیای آنها اجرا شد. اولین طرح ها به خاطر تخریب های ناشی از جنگ جهانی، فرسودگی بناهای با ارزش تاریخی و عدم ارتباط مناسب این بافت با بافت جدید می باشد. این دخالت ها از تک بناها شروع و به مرور گسترده تر شدند و از جنبه کالبدی صرف بودن، به همه نگر بودن تبدیل شدند. اجرای طرح ها در بافت های قدیمی و مرکزی شهرهای کشورهای مختلف، علل و اهداف مختلفی داشته است که بررسی آن می تواند کمک بیشتری به حل مشکلات بافت های فرسوده کشور بنماید، با توجه به مطالب گفته شده می توان به تجارب زیر اهمیت داد:

     

    1- برنامه ریزی معطوف و مشارکت پذیر در احیای بافت های قدیم

     

    2- استفاده از سرمایه گذاری مردمی برای مشارکت دادن آنها

     

    3- گسترش صنعت گردشگری در این بافت ها و مشغول به کار کردن تعداد زیادی از افراد

     

    4- مشارکت گروه ها و معماران کشورهای دیگر و استفاده از تخصص آنها در احیای بافت های قدیم

     

    یعنی با هر جریانی که در طول تاریخ پیش آمد، شهرها هم به دنبال آن تغییر پیدا کردند. اما تغییرات شهرها در دوران ما قبل صنعتی در هر منطقه و کشور از جهان با منطقه ی دیگر فرق می کرد.

    بعد از انقلاب صنعتی و ورود فناوری (به خصوص ماشین) به شهرها و افزایش جمعیت و مهاجرت های روستاییان، بافت قدیم دیگر نتوانست جوابگوی نیازهای فناورانه باشد. در زمان های بعد نیز جریانات دیگری که در جهان اتفاق افتاد، هر کدام باعث در پیش گرفتن روندها و سیاست های مختلفی نسبت به این عرصه شدند.

    در کشورهای جهان سوم آنچه در زمینه ی مرمت بافت تاریخی شهرها انجام شد، پیاده کردن الگوی ناقص کشورهای اروپایی و آمریکایی است. در این کشورها بخش مرکزی شهرها به صورت مراکز تجاری-فرهنگی به دور از توسعه صنعتی به رشد خود ادامه داده اند (کلانتری و پوراحمد 1384؛120).

    جریان صنعتی شدن به ندرت در این شهرها اتفاق افتاده و تغییرات عمده ی شهری در اراضی عمران نشده در قالب طرح های جامع صورت گرفته است، بنابراین بخش قدیمی کمتر تحت تاثیر قرار گرفته و یا به فراموشی سپرده شده است.

    - شهر نین جو چین

     

    این شهر با افزایش جمعیت با مشکلاتی مانند فاضلاب، آب آشامیدنی و دسترسی رو به رو بود. وضع خیابان های اصلی تجاری رو به وخامت می نهاد و فضای آنها چندان تنگ بود که حمل و نقل و رفت و آمد با مشکل انجام می شد. روند احیا در این شهر را می توان به این دو صورت در سه مرحله خلاصه کرد.

     

    الف) برنامه ریزی معطوف به حفاظت: در این مرحله به شناسایی ارزش کاربری های موجود می پردازند.

     

    ب) بازتولید کارکردی سازگار: در این مرحله، کاربری های جدیدی را که بهره وری بیشتری دارند، جایگزین کاربری های قبلی می کنند.

     

    پ) حفاظت بافت شهری، مشخص کردن مرزهای مناطق حفاظتی و تدوین مقررات سخت، یکی از موثرترین روش های حفظ مقیاس و ویژگی های محله های سنتی و مقابله با زیان های وارد بر بافت تاریخی شهری به شمار می آید. این پروژه در شهر نین جو، خیابان ها، شبکه آبرسانی، خطوط انتقال نیرو و ارتباطات، روشنایی خیابان ها، مناظر و مسکن را بهبود بخشید. گذشته از آن در برنامه ریزی راهبردی، کنترل بر ساخت و ساز افزایش یافت. اکنون آنچه بیش از همه اهمیت دارد، جدی شدن حفظ ثروت فرهنگی در میان سازندگان بخش دولتی و خصوصی و مقام های شهری است که خود سزاوار تقدیر است(جباری،1379؛76- 73)

    منبع :ماهنامه پژوهشی، آموزشی، اطلاع رسانی شهرداریها، شماره 91

    تعداد بازدید :5601
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی: